Ať už cestujete na dovolenou, případně za prací přes několik časových pásem, posun času má zpravidla na náš spánek zásadní vliv.

My jsme pro vás připravili pár tipů, jak se s jet lagem poprat co nejrychleji.

Začněte už v letadle

Pokud před sebou máte dlouhý let, je možné se už během něj připravovat na denní rytmus, který chcete mít v dané zemi. Už v letadle si nastavte hodinky a pokuste se spát v tu dobu, kdy je v cílové zemi noc. Užitečné je i pokud se pokusíte jenom uvést do klidového režimu. K tomu vám mohou pomoci špunty do uší, maska na oči a cestovní polštářek, který zajistí, abyste z letadla vystoupili co nejméně rozlámaní. 



Zapomeňte a adaptujte se

Po příletu se pokuste naladit na změnu času hlavně psychicky. Nepřepočítávejte, kolik je hodin u vás doma. Pokud vám to únava alespoň trochu dovolí, běžte se projít na denní světlo a zkuste nespat přes den a nebdít v noci. Pokud opravdu cítíte, že s únavou již nemůžete bojovat, zdříměte si. Nastavte si však budík, ať neprospíte celou dobu, kdy je venku denní světlo. 

Pít či nepít?

Samozřejmě, káva nás napadne jako první pomocník, abychom se cítili svěží. Ovšem kofein v našem těle působí až šest hodin po požití a může nám ovlivnit i ten čas, kdy už bychom chtěli spát. Proto kávu vyměňte za dostatečné množství vody, která osvěží a naše tělo ji potřebuje neustále ke správnému fungování. 

Jez do polosyta

Se spánkem samozřejmě souvisí i jídlo. Zkuste tedy novému časovému pásmu přizpůsobit co nejdříve i jídlo. Pokud je tedy čas spánku, zkuste to zvládnout bez obědové porce a pro změnu si dát něco lehčího na strávení.

Doma je doma

Ovšem snažení o přizpůsobení se časovému pásmu návratem domů nekončí. Právě naopak, vše o co jsme se snažili v zahraničí, musíme zopakovat doma. S jednou malou výhodou, většina z nás totiž nejlépe spí ve vlastní posteli, proto si dejte záležet aby vaše ložnice a matrace byly co nejpohodlnější.



Máte nějaký další tip, jak se s časovým posunem vyrovnat?