Začíná to drobnými každodennostmi, které kvalitu našeho spánku ovlivňují a končí to nákupem kvalitní matrace a dalších lůžkovin.

Spánek patří k základní lidské potřebě, proto jeho nedostatek nebo snížená kvalita ovlivňují naše fyzické i mentální zdraví. Ovšem to, že spíme dlouho ještě neznamená, že spíme kvalitně a naopak. Kvalita spánku je tedy velmi individuální, důležitý je zejména subjektivní pocit regenerace.


Hlavně efektivně

Věděli jste, že je měřitelná takzvaná efektivita spánku? Do tohoto vyhodnocování vstupuje velká spousta faktorů.

Obecně však lze říci, že pokud v posteli spíme méně než 80 % času, který v ní trávíme, můžeme mluvit o problémech se spánkem. Samozřejmě se jedná o poměr toho času, který v posteli trávíme se záměrem spát. Pokud do třiceti minut pomalu neusínáme, měli bychom zpozornět.

Ovšem je také důležité si uvědomit, že musíme dopřát mozku se na spánek připravit.


Mozek totiž můžeme na spánek trénovat:

  • Naučte tělo, že postel je místo pouze pro spánek. Pokud máte zvyk, že v posteli například jíte nebo pracujete, pokuste se jej zlomit. Mozek a tělo jsou totiž zmatené a neumí oddělit, že se zrovna chystáte ke spánku a nemusí být bdělé například pro čtení e-mailů.

  • Jestliže ležíte v posteli a nemůžete usnout vstaňte a dělejte činnost, do které se vám nechtělo. Vědci se shodují, že tělo raději usne, než aby vás nechalo dlouho dělat něco, co vás nebaví. Čeká vás třeba hromada prádla na žehlení? Směle do toho, budete spát jako miminka.

  • Vypěstujte si návyk relaxace, který vás před spánkem naladí a vyloučí sledování počítačové či telefonní obrazovky. Může se jednat například o krátkou meditaci, koupel nebo třeba luštění sudoku.

  • Zkuste využít tzv. sleep aid library. Jedná se o soubor relaxačních zvuků, hudby, nahrávek a meditačních cvičení, které vám pomohou zklidnit tělo. Vhodné playlisty najdete na Youtube i Spotify. 



A jak jsme napsali na začátku, to jaká bude noc, nejvíce ovlivňuje prožití našeho dne. Proto je důležité také správně jíst a zařadit do svého dne sportovní aktivity tak, abychom do postele přicházeli příjemně unavení a spokojení.